Awards/Achievements

 1) Kerala Forest & Wild Life Forest Division - Painting Competition

Jhanvi M (IV) won special prize in the painting competition

2) 8th Mini Fencing National Championship, Nashik (Maharashtra)

Aadil Prassun (II A) got 3rd place in General Championship held from 21st to 23rd July, 2017 on the Birthday occassion of Hon. Shree Ajitdad Pawar (Ex. Dep. Chief Minister - Maharashtra State)

3) Kerala Forest & Wild life Forest Division - Painting Competition

Jhanvi M (IV A) got 2nd prize and a cash prize of Rs. 100/- each for water colour competition and pencil drawing competition.

4) Spell Bee International Competition

Ammelia Dipu (IX) got 1st, Aleena T (IX) got 2nd and Alok Suresh (IX) got 3rd position.

5) Chess Championship

Aadil Prassun (II A) got 1st place in chess championship conducted by YMCA, Adoor.

6) 31st Malaysian International open Master's Athletics Championship 2017

Mrs. Bini Varghese, PT/Yoga Teacher got Gold medal in Javelin Throw and Silver medal in Shot put in the 31st Malaysian International Open Master's Athletics Championship 2017 held at Sarawak, Kuching.

7) PCM Topper School Award

Our school received topper school award.

8) Mathrubhumi VKC Nanma - Best School Award

Our school received 1st place in Pathanamthitta District, a cash prize of Rs. 15000/- and also a memento.

9) Pathanamthitta District Yoga Championship 2017

Breena Ilane Balachandran (IV C) got 3rd prize in the District Yogasana Championship held at YMCA, Thiruvalla.

10) Pathanamthitta District Karate Championship 2017

Krithi Kannen (V B) got 2nd prize (Silver medal) in the Pathanamthitta District Karate Championship held at National Central School, Ezhamkulam.

11) Bhavan's Fest 2017 held at Bhavan's Adarsha Vidyalaya, kakkanad

Sona Suresh (X) got 2nd place in Mohiniyattom (Cat- IV)


12) Chess Association of India - Chess Tournament for School students held at Adoor

Haritha Krishna (VI A) got1st, Adithyan A S (VI B) got 1st and 3rd, Aadil Prassun (II A) got 1st and Jeevan Maheswar Vinoy (II A) got 1st in the chess tournament held at Amet College, Adoor on 23rd nov, 2017.



Achievements 2018-2019



International  Roller skating Championship

Adithyan A  represented India in International Roller Skating Championship held at  NETHERLAND




National  Roller skating Championship

Adithyan A of class VIII won ISt Price in freestyle and got Gold medal and certificate. Adithyan had participated in the international event last year in .

 Quiz competition

Bhavya j. and Niya Mahesh from 6th Std won 2nd Prize and selected for district level completion. Competition was conducted by Swachh Bharath Mission at municipal conference hall, Pathanamthitta.

 Nanma Award

Mathrubhoomi –VKC Nanma  Club of our school got 2nd price in Pathanamthitta educational district and received a cash price of Rs. 10000/- , certificate and a memento for the achievement.
Yoga championship.

 Our students participated in yoga championship and won prices, they are

 

·         Bhavya J. (class VI)

 ·         Adrinath class (VI)

·         Sharmishta(class V)
State Roller skating Championship

Adithyan A of class VIII won ISt Price in freestyle and got Gold medal and certificate.



 
Pathanamthitta district Chess championship.

   12 students of our school won prices, our school got overall championship . winners are




Cat –I

 ·         Jeevan Maheswar

·         Adrinath

·         Abhinav Krishna




Cat _II

·         Adithyan A.S.

·         Christy Jacob.

·         Aditha Raghu


Cat III (girls)

·         Keerthana S. Nair.

·         Haritha Krishna

·         Nasiya

Cat III(Boys)

·         Arjun Biju

·         Anantha Krishnan A.R.

·         Saathwick Sandes.

State Roller skating Championship

 

Amogh Padin of class X won ISt Price in three styles in all Kerala Roller Skating championship held at Thodupuzha.



Amogh Padin


All kerala chess championship 2018

Jeevan Maheshwar Binoy (class III) won gold medal in All Kerala Chess Championship held at Kozhikodu under Category I.

Jeevan Maheshwar Binoy

Children’s Day competition

 Pathanamthitta BRC conducted children’s Day competitions  our students got many prizes.

 o   Malayalam Versification – Bhavya J. (class VI ) Ist Prize

 o   Malayalam Versification – Sathwick Sandesh (class X) Ist Prize.

 o   English Versification – Sathwick Sandesh (class X) Ist Prize.

 o   Malayalam Essay – Sathwick Sandesh (class X) Ist Prize.

 o   Classical music – Bhagya  J. (class VI ) Ist Prize

District Quiz competition.

Bhavya J (class VI) and Niya Mahesh (class VI) won 2nd prize in U.P. Section Quiz Competitions.

Karate Championship

C.B. Krishnan Nair of class V won IInd prize in Karate championship conducted by Nethaji High School Pramadum, Pathanamthitta.

 District Level Karate Tournament

Gouri Nandana of class V won IInd Price in  District Level Karate Tournament held at Adoor.


Painting competitions

Hiba of class II got IInd Price in Painting crayon competition held at Evershine Public School


District Philatalic Exhibition ALPEX 2018

Krithi Kannan of class VI got Ist prize in junior category  of Philatelic Competition Jury Award trophy for the best stamp collection in Pathanamthitta district Philatalic Exhibition ALPEX 2018 organized by department of Posts , India, Alapuzha Division.



Krithi Kannan 

Live wire Quiz competition
V. Swatha Gayathri  and Sreelakshmi S. and Harshil P of class X. participated district level quiz competition organized by Livewire on Nov 24, 2018.


Desiyabalatharangam Salabhamela-2018 

Sona suresh  of class XI participated in  Desiyabalatharangam Salabhamela-2018 held at thiruvananthapuram on 29-12-2018.Prizes -  mohiniattom 1st, kuchippudi-2nd. , 

 

 

Sona suresh

Republic Day Quiz Competition

Quiz Competition was  conducted by excise department at Elanthoor Grama Panchayathu hall on behalf of Republic Day. Gautham Krishnan (class IX)  got first prize and Harisankar S Pillai (class IX)   got second prize



Gautham Krishnan (class IX)  - first prize



Harisankar S Pillai -second prize


 Chachaji Painting Competition Junior group organized by K Karunakaran Charitable Society

 

Devananda K A got 1st prize and  Gouri Sunil got 3rd prize


Devananda K A receiving 1st prize memento from Anto Antony, MP.



Gouri Sunil receiving 3rd prize memento from Anto Antony, MP




All Kerala Bhavan's Scholarship Examination winners. 12 students secured distinction with a cash prize.

 

 

Cash prize for appreciation received by Asif Zakir and Hari Krishnan of class IX for the quiz competition conducted by the Excise Department, Pathanamthitta.

 


 

Updated on: 01 Dec 2018